Arménie - Kouzlo historické Arménie


  • ubytování: hotel ***ubytování: hotel ***
    strava: vlastnístrava: vlastní
    doprava: leteckydoprava: letecky
    • Poznávací zájezdy

Pro vstup na území Armenie je nutné mít platný pas alespoň 180 dní po návratu z destinace.

Během celého zájezdu je v ceně strava uvedená v programu a 1 lahev vody na osobu na den.

Program zájezdu

1. den: Přílet do Jerevanu, prohlídka hlavního města a ochutnávka vyhlášené brandy: Přílet do Jerevanu v časných ranní hodinách. Po snídani se setkáme s průvodcem a vydáme se na prohlídku hlavního města Jerevan, kde uvidíme nejkrásnější památky. Čeká nás náměstí Republiky, kde můžeme přímo uprostřed spatřit kamenný koberec, který pod sebou skrývá 3000 let starou historii, divadlo opery a baletu, jehož projektantem je architekt Jerevanu Aleksander Tamanyan. Poté budeme obdivovat okouzlující panorama Jerevanu a biblické hory Ararat z vrcholu Kaskádového památníku. Uvidíme také Cafesjanovo muzeum moderního umění a památník Matky Arménie. Naší hlavní zastávkou bude Tsitsernakaberd - Památník genocidy, kde se blíže seznámíme s jednou z nejsmutnějších stránek arménské historie. Dále bude následovat přejezd do pevnosti Erebuni, známé také jako Arin Berd, kterou založil v roce 782 př. n. l. král urartské Arménie - Argišti I. Dnešní komplex pevnosti Erebuni je tím, co se archeologům podařilo obnovit z ruin starověkého města Erebuni. V roce 1950 historici a archeologové zjistili, že Arin Berd ukrýval 100 hektarů starověkých městských staveb. Navštívíme také muzeum Erebuni, které obsahuje 11 295 archeologických předmětů z předurartského, urartského, achaimenovského, helénistického a raně arménského období. Později navštívíme také další archeologické naleziště zvané Červený kopec (Karmirská skvrna), kde byla v první čtvrtině 7. století př. n. l. založena pevnost Teishebaini, a to za vlády urartského krále Rusa II (685-645). Zlatým závěrem dnešního dne bude slavná výrobna araratské brandy, která nabízí exkluzivní degustaci, během níž budete mít možnost obdivovat barvu tekutiny a vnímat její vůni. Nocleh strávíme v hotelu v Jerevanu.
2. den: Karašamb, jezero Sevan a klášter Sevanavank, vesnice Lchashen: Dnes se po snídani vydáme na návštěvu archeologického naleziště Karašamb, jehož rozloha činí asi 3,5 hektaru. První vykopávky byly provedeny v roce 1966 a bylo zde vykopáno několik hrobek, které pocházejí z různých fází doby bronzové. V této oblasti byly nalezeny různé cenné a významné předměty. V mohyle byla nalezena unikátní inkrustovaná stříbrná mísa z 22.-21. století př. n. l., která je nyní vystavena v Arménském historickém muzeu (které navštívíme poslední den naší cesty). Podle vykopávek zde byli lidé pohřbíváni více než tisíc let - od 20. do 7. století př. n. l. Během prohlídky nás místní specialista provede oblastí a povypráví o historii a různých příbězích, které se ke Karašambovi váží. Poté pojedeme k jezeru Sevan, které je druhým nejvýše položeným sladkovodním jezerem na světě. Po příjezdu na poloostrov Sevan můžeme vystoupat po schodech ke klášteru Sevanavank (4.-9. století) a pokochat se pohledem na toto krásné modré jezero. Pokračujeme do malé vesnice Lchashen, která se nachází na severním svahu pohoří Geghama. Dříve byla tato oblast ponořena pod hladinou jezera Sevan, ale za sovětské éry se kvůli snížení hladiny vody objevily starověké hroby. Podle studií byla osada Lchashen založena na konci 4. tisíciletí př. n. l. V roce 1850 se zde nacházelo několik hrobů, které byly v minulosti zničeny. Předpokládá se, že hradiště bylo nejstarší částí a později celé město bylo postaveno kolem ní. Přenocování proběhne v Sevanu.
3. den: Arménské Stonehenge - Zorats Karer, středověký hřbitov Noratus: Po snídani v hotelu pojedeme podél krásného modrého jezera na středověký hřbitov Noratus, kde se nachází největší koncentrace kačkarů (křížových kamenů) v Arménii. Zůstaneme překvapeni a ohromeni různými příběhy, které se ke každému kačkaru váží. Poté se vydáme na cestu ke starobylé observatoři, arménskému Stonehenge, kterému se říká Zorats Karer nebo Karahunj. Je o 3500 let starší než Stonehenge v Anglii a o 3000 let starší než egyptské pyramidy. Artefakty nalezené na místě Zorats Karer jsou nyní uloženy v malém místním muzeu, jsou mezi nimi kameny s petroglyfy a hrobové předměty z cistových pohřbů z doby bronzové.
4. den: Goris, Chndzoresk - jeskynní vesnice, klášter Tatev, vodopády v Jermuku: Snídaně v hotelu. Po krátké prohlídce Gorisu pojedete do Chndzoresku - jeskynní vesnice, která se skládá z přírodních i uměle vytvořených jeskyní. Tato vesnice nás přenese do zcela jiného světa. Poté vás zavedeme k úžasnému klášteru Tatev. Nejdelší lanová dráha, která je zapsána v Guinnessově knize rekordů, nás zavede do nádherného komplexu Tatev postaveného v 9. století. Můžeme zde vidět varovný kámen, který se pohyboval, když se nepřítel nacházel nedaleko od oblasti. Dojeďte až do jednoho z nejlepších arménských lázní - Jermuku, proslulého přírodními zdroji minerální vody. Navštívíme vodopád v Jermuku. Přenocování v hotelu v Jermuku.
5. den: Vinařství Areni, Khor Virap: Po vydatné snídani v hotelu se vydáme do vesnice Areni, kde navštívíme starou jeskyni a vinařství, známé jako „Ptačí jeskyně“. Díky vykopávkám zde bylo nalezeno 6100 let staré vinařství. Během prohlídky uvidíme kádě na kvašení, nádoby na skladování a keramické střepy. Našla se také 5500 let stará kožená bota, která je nyní uložena v Historickém muzeu a je oficiálně vyhlášena jako nejstarší kožená bota na světě. Poté navštívíme klášter Noravank v těsné blízkosti vesnice. Jedná se o komplex s dvoupatrovým kostelem, který stojí mezi červenými skalami. Existence druhého patra popisuje cestu k Bohu. Klášterní komplex Noravank patří do 13.-14. století. Projdeme kolem vinařství Areni, zastavíme se na degustaci vína a budeme mít možnost ochutnat různé místní výjimečné druhy. Z oblasti Vayots Dzor se vydáme do oblasti Araratu a dorazíme do Khor Virap, kde můžete i z dálky obdivovat majestátní krásu kláštera a hory Ararat. Khor Virap byl původně postaven jako vězení a sloužil jako takové pro prvního arménského křesťana Řehoře Iluminátora za jeho snahu šířit křesťanství v pohanské Arménii. Po 14 letech věznění byl propuštěn a Arménie jako první na světě přijala křesťanství jako státní náboženství. Můžeme také sestoupit do 6 metrů hluboké jámy, kde byl Řehoř vězněn.
6. den: Náboženské centrum Echmiadzin, archeologické naleziště Metsamor, chrám Zvartnots: Po snídani v hotelu se vydáme do náboženského centra všech Arménů zvaného Echmiadzin. Echmiadzin je jednou z prvních křesťanských staveb na světě, postavenou v letech 301-303, kdy Arménie v roce 301 oficiálně přijala křesťanství jako státní náboženství. Pokračovat budeme archeologickým nalezištěm Metsamor, které se nachází nedaleko Echmiadzinu. Lokalita nás zavede do konce 5. - počátku 4. tisíciletí př. n. l.,kdy byla poprvé osídlena. Na počátku 8. století př. n. l. urartský král Argišti I. město zpustošil, bylo částečně obnoveno a zůstalo významným průmyslovým centrem. V archeologickém nalezišti Metsamor vykopávky začaly od roku 1965 a pokračují dodnes, během nich vyšly najevo různé kulturní dispozice, mezi nimiž je onyxová žába - babylonské závaží s klínovým nápisem (XVI př. n. l.) a válcovitá pečeť z korneolu s egyptským nápisem. Některé z těchto vzorků můžeme vidět vystavené v historicko-archeologickém muzeu v Metsamoru. Hned u muzea si všimnete řady stojících kamenů, zajímavější je však jediný vysoký stojící kámen zvaný Vishap stone neboli tzv. dračí kámen. Tento druh kamenů patří k nejvýznamnějším památkám arménského pravěku. Dnes je Metsamor známý především díky kontroverzní atomové elektrárně, která dodává 40 % arménské elektrické energie. Cestou zpět do Jerevanu navštívíme ruiny chrámu Zvartnots (7. století). Tato stavba je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Po příjezdu do Jerevanu prohlídku zakončíme na známém ovocném trhu. Při vstupu na trh vás okouzlí různé barvy a nezapomenutelná vůně ovoce.
7. den: Klášter Geghard, pohanský chrám Garni, muzeum historie Arménie v Jerevanu: Po snídani v hotelu se vydáme do jednoho z nejúžasnějších arménských klášterů - Geghardu, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Je známý také jako Ayrivank, což znamená „kostel vytesaný ve skále“. O léčivém prameni uvnitř kostela koluje mýtus, podle něhož dokáže vyléčit jakoukoli nemoc, i když se z něj napijete. Klášter Geghard je díky své akustice nejlepším místem pro zpěv duchovních písní. Poté přejedete do pohanského chrámu Garni (1. stol. n. l.), jediného helénistického chrámu existujícího v dnešní době na Kavkaze. Má stavbu typu Parthenonu s 24 sloupy, což znamená 24 hodin dne. Poté pojedeme zpět do Jerevanu, kde navštívíme Muzeum historie Arménie a během této prohlídky se před vámi otevře zcela nový svět. Přenocování v hotelu v Jerevanu.
8. - 9. den: Návrat do Prahy: Odlet v časných ranních hodinách z Jerevanu do Prahy. Předpokládaný letový řád: 23.9. LO526 Praha Varšava 19:45 20:55 23./24.9. LO729 Varšava Jerevan 22:50 4:25 2.10. LO728 Jerevan Varšava 4:20 6:15 2.10. LO523 Varšava Praha 8:00 9:15

23.09. - 01.10.25 úterý - středa
vlastní letecky (Praha)
Sleva 4% 39 260 Kč 37 560 Kč
cena za 9 dní (7 nocí)

Cena zahrnuje

  • leteckou dopravu, letištní a bezpečnostní taxy, palivový příplatek, zavazadla do výše 20 kg, transfer z letiště na místo ubytování a zpět, ubytování ve hotel 3* kategorie a uvedenou stravu, služby česky hovořícího průvodce a uvedený program s jednotlivé vstupy, pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje

  • komplexní pojištění na cesty do zahraničí. Spropitné pro průvodce a řidiče autobusu