Okruh Ugandou a horské gorily


 • ubytování: hotel **ubytování: hotel **
  strava: vlastnístrava: vlastní
  doprava: leteckydoprava: letecky
  • Poznávací zájezdy

Program zájezdu

1. den: ODLET Z PRAHY: V dopoledních hodinách odlet z Prahy do Ugandy s přestupem.
2. den: PŘÍLET DO UGANDY - JEZERO VICTORIA: V časných ranních hodinách přílet do Entebbe. Po vyřízení imigračních formalit nás čeká asi desetiminutový transfer do hotelu. Nocleh se snídaní. Dopoledne volno na relaxaci po letu. Odpoledne nás čeká plavba po jezeře Viktoria přímo na rovník, na ostrov Mabamba, známý nezvyklou koncentrací ptačích druhů a hojným výskytem člunozubců afrických. Místní mokřady a papyrové háje prozkoumáme z lodi z bezprostřední blízkosti. Návrat do hotelu, nocleh se snídaní.
3. den: ENTEBBE – ZIWA RHINO SANCTUARY – NP MURCHISON FALLS: Po časné snídani vyrazíme na severozápad země. Cesta ugandským venkovem je zajímavou sondou do života místních lidí. Cestou jistě potkáme i stáda krav druhu Ankole s nezvykle dlouhými rohy. Zastavíme se v rezervaci Ziwa Rhino Sanctuary, kde budeme pozorovat velmi ohrožené nosorožce bílé jižní, kterých tu na ploše 176 km2 žije 22 kusů. Pokračování cesty do jednoho z nejhezčích a nejbohatších ugandských parků Murchison Falls. Zastávka na oběd. Po příjezdu do parku ubytování v Paraa Safari Lodge, na břehu Viktoriina Nilu, nedaleko vodopádů Murchison. Večeře a nocleh.
4. den: NP MURCHISON FALLS : Po časné snídani dopolední safari v krásně zeleném, fotogenickém parku, mezi Albertovým a Viktoriiným Nilem. Čeká vás úžasná podívaná na život divokých zvířat. Mimo dalších určitě potkáte slony, žirafy, antilopy, buvoly, endemické vodušky kob, ale také lvy a s trochou štěstí i další zástupce velkých koček. Park je rájem pro milovníky ptáků. Oběd. Odpoledne lodní výlet k patě vodopádů Murchison. Cestou proti proudu Viktoriina Nilu se budeme vyhýbat koupajícím se hrochům a pozorovat zvěř na březích řeky. Vody Nilu se valí soutěskou širokou pouhých 6 m a padají dolů z výšky 50 m. Drobná vodní tříšť vytváří nad vodopády Murchison nádhernou barevnou duhu. Večeře a nocleh v lodži.
5. den: NP MURCHISON FALLS – PRALES KIBALE : Po časné snídani se vydáme dále podél konžské hranice, s vyhlídkou na jezero Albert a krajinu velké příkopové propadliny Great Rift Valley (UNESCO). Oběd ve městě Fort Portal, obklopeného čajovými platnážemi. Po příjezdu do pralesa Kibale procházka po jeho části - bažinaté rezervaci Bigodi Wetland Sanctuary, kouzelném království ptáků a motýlů. Navštívíme také místní vesničku, kde se poznáme se šamanem, seznámíme se s tradičními postupy při přípravě kávy, banánového piva a pálenky a výrobou tradičních ošatek. Večeře a nocleh v hotelu Kibale Guest Cottages.
6. den: TREK ZA ŠIMPANZI V NP KIBALE - NP QUEEN ELIZABETH: Po časné snídani vyrazíme za doprovodu zkušených rangerů za místními šimpanzi. Pozorování těchto inteligentních tvorů ve volné přírodě je jedinečným zážitkem! Prales Kibale je ale domovem dalších 12 druhů primátů, které můžeme potkat. Možná narazíme i na velmi vzácné kočkodany čepičaté, nebo červené guarézy. Po skončení 2 - 3 hodinového scénický úsek cesty podél konžské hranice s výhledy na majestátní pohoří Rwenzori, jehož vrcholy sahají do výšek nad 5000 m. Příjezd do NP Queen Elizabeth, jednoho z nejznámějších afrických parků. Odpoledne lodní projížďka po kanálu Kazinga, spojujícího jezera Edward a George. Během plavby máme jedinečnou možnost si zblízka prohlédnout hrochy, krokodýly, buvoly, vodušky, vodní ptáky a další zvířata, která se sem stahují za vodou. Večeře a nocleh v lodži.
7. den: NP QUEEN ELIZABETH: Brzy ráno tradiční ranní safari v severní části parku. Rozlehlá savana protkaná jezery, lesy i mokřady je domovem nejširší škály velkých savců v Ugandě a zároveň skvělým místem pro pozorování velkých koček. Návrat do lodže na snídani. Čas na relaxaci v lodži s úchvatným výhledem na kanál Kazinga a jezero Edward. Oběd. Odpoledne další safari v parku. Večeře a nocleh v lodži.
8. den: NP QUEEN ELIZABETH - ISHASHA - NP BWINDI: Po časné snídani vyrazíme okolo kráterů, propadajících se do okolní savany, sem tam porostlé akáciovými lesy. Překročíme rovník a projedeme unikátní krajinou západního ramene příkopové propadliny Great Rift Valley až do jižní části parku, zvané Ishasha. Při trošce štěstí uvidíme kromě jiných zvířat i tak zvané "stromové lvy", odpočívající v korunách mohutných stromů. Po skončení safari budeme pokračovat podél konžské hranice dále na jih. Naším cílem je NP Bwindi, království unikátních goril horských. Večeře a nocleh v Agandi Eco Lodges.
9. den: NP BWINDI – TREK ZA HORSKÝMI GORILAMI V – JEZERO BUNYONYI: Po snídani vyrazíme vstříc neopakovatelným zážitkům! Den začneme brzkou ranní schůzkou s rangery, kteří nás seznámí s pravidly treku za ohroženými gorilami horskými. Pak už se s v jejich doprovodu vydáme do hloubi pralesa, domova těchto úžasných primátů. Gorilí rodiny stále migrují deštným lesem za potravou a tak nelze přesně určit, jak dlouho je budeme hledat. Setkání s těmito zvídavými mírumilovnými obry si pak můžeme vychutnávat po dobu celé hodiny. Nově nabyté zážitky vstřebáme u oběda, na který se vrátíme do lodže. Odpoledne nás čeká cesta k jezeru Bunyonyi. Průjezd malebnou krajinou, známou jako "Africké Švýcarsko". Kráterové jezero Bunyonyi, zasazené do okolních vulkanických kopců, je prý nejhlubší v Ugandě. Během plavby po jezeře budeme objevovat jeho tajemné ostrovy a obdivovat neskutečnou okolní krajinu. Večeře a nocleh v hotelu Arcadia Cottages s úžasným výhledem na jezero.
10. den: JEZERO BUNYONYI – NP MBURO: Po snídani si užijeme dechberoucí výhledy, které nabízí naše další cesta do NP Mburo. Průjezd parkem, v němž se střídá savana, zjizvená lesnatými roklemi, s bažinami a řídkými lesíky. To vše tvoří výborné podmínky k životu velkých savců a vodních ptáků. Žije zde početná populace zeber a hrochů. Příjezd do lodže, oběd a ubytování. Odpoledne nás čeká safari v parku. Vrátíme se do lodže na večeři a nocleh.
11. den: NP MBURO - ENTEBBE: Po časné snídani vyrazíme na pěší safari a vychutnáme si svěží ráno v ugandské divočině v těsné blízkosti zvířat za doprovodu rangerů. Poté nás čeká zpáteční cesta do Entebbe. Průjezd africkým venkovem a fotogenickou ugandskou krajinou ve vás zanechá hluboké dojmy. Zastavíme na rovníku, kde poobědváme v typické restauraci, nabízející místní kuchyni. Odpoledne dorazíme do Entebbe a ubytujeme se v Laico Lake Victoria Hotel. Nochleh se snídaní.
12. den: ODLET Z UGANDY - PŘÍLET DO PRAHY: V časných ranních hodinách transfer na letiště. Odbavení a odlet do Prahy s přestupem. Odpoledne přílet do Prahy na Letiště Václava Havla.

06.06. - 17.06.24 čtvrtek - pondělí
vlastní letecky (Praha)
133 490 Kč
cena za 12 dní (10 nocí)

Cena zahrnuje

 • letenku Praha - Entebbe - Praha s přestupem
 • letištní taxy
 • veškeré transfery terénním automobilem se zvedací střechou a garancí místa u okna
 • 10 x ubytování dle rozpisu se snídaní
 • 8 x oběd, 8 x večeře
 • safari a aktivity dle programu včetně vstupů a všech poplatků
 • permit na trek za šimpanzi 150,- USD
 • lodní výlet po kanálu Kazinga v NP Queen Elizabeth
 • lodní výlet po jezeře Bunyonyi
 • lodní výlet na rovníkový ostrov Mabamba po jezeře Viktoria
 • pěší safari v NP Lake Mburo
 • vodu během safari
 • služby místní anglicky hovořících průvodců
 • služby českého průvodce

Cena nezahrnuje

 • vstupní vízum do Ugandy 50,- USD (elektronická žádost, info v CK)
 • vstupní permit na trek za gorilami 700,- USD
 • příplatek za jednolůžkový pokoj 12.500,- Kč / pobyt
 • cestovní pojištění
 • příplatek za business class (od 40.000,- Kč)
 • spropitné místním průvodcům (doporučená výše 10 - 15,- USD/os./1 den)