Kolumbie - amazonské dobrodružství


 • ubytování: hotel **ubytování: hotel **
  strava: snídaněstrava: snídaně
  doprava: leteckydoprava: letecky
  • Poznávací zájezdy

Program zájezdu

1. den: PRAHA – BOGOTA: https://wetu.com/Itinerary/Landing/d908995c-5022-4457-ab5c-6bd42db3f80a
2. den: BOGOTA: Po snídani procházka k úpatí posvátného MONSERRATU, výjezd lanovkou nahoru a návštěva místní tržnice, kde můžete zakoupit typické produkty, dát si čaj z koky, anebo se posilnit typickým nápojem ,,canelazo”. Posléze prohlídka historického jádra města, návštěva MUZEA ZLATA, kde shlédnete největší sbírku prehispánského zlatnického umění. Procházka po BOLÍVAROVĚ NÁMĚSTÍ a procházka uličkami malebné čtvrti La Candelaria.
3. den: BOGOTA – LETICIE: Po snídani transfer na letiště a přelet do hlavního města departamentu Amazonas LETICIA. Transfer do přístavu na řece AMAZONKA, kde se nalodíme do člunu, kterým poplujeme ca 1,5 hodiny až na místo, které už obývají pouze indiánské komunity. Na molu nás budou čekat nosiči kufrů a welcome drink. Po registraci v lodgi odpolední relax a po večeři, jako úvod do následujícího dobrodružství začneme noční procházkou v primárním lese přírodní rezervace Calanoa se zkušenými domorodci, kteří mají znalosti předků a kteří s námi objeví noc tohoto světa, který neodpočívá.. Zvuky tisíců hmyzu, zpěv žab, sov a nočních opic, rostliny kvetoucí v noci a fosforeskující houby nám budou doprovodem. Džungle je jiná ve dne a jiná v noci a mění se mezi obdobím deště a sucha. Ubytování v přírodním amazonském resortu Calanoa Lodge (3 noci, plná penze).
4. den: LETICIE – AMAZONIE: Po snídani nás čeká návštěva indiánské komunity Vergel, kde nás přivítá ,,abuelo” a rád nám řekne něco o tradicích své kultury, která postupem času a vlivem civilizace zvenčí zaniká. Poté dorazí četná rodina a ukážou nám své tradiční tance, když slaví ,,Rituál de la Pelazón”. (Tradiční rituál Tikunů, který se praktikuje od pradávna, když dívka z komunity dostane svůj první cyklus, zhruba v 11-12 letech. Děda, neboli ,,abuelo” děvče na 8 měsíců zavře do speciální místnosti, kde celou dobu zůstává izolovaná, smí jí navštěvovat pouze starší ženy a babičky, které jí nosí jídlo a učí ji veškeré domácí práce jako tkaní, pletení košíků, tašek apod. mezitímco otec děvčete má na starosti, aby byl dostatek jídla a pití v den slavnosti. Nejočekávanější chvíle přichází poslední den izolace o půlnoci, kdy vyvedou děvče z uzavřené místnosti a posadí jej doprostřed maloky obklopené celou komunitou. Tam ji babičky začnou potírat hlavu a tělo posvátným černým olejem získaným z rostliny huita a začnou na ni lepit peří a věšet korále. Nakonec jí na hlavě z vlasů upletou spoustu malých drdůlků. Když jedna z babiček zvolá, že začíná Pelazón, všechny ženy začnou okolo holčičky tančit a každá z nich jí jeden drdůlek i s kořeny vlasů vytrhne, dokud nezůstane bez jediného vlasu a se zakrvácenou hlavou. Tento proces je velmi bolestivý a má tímto symbolizovat vstup do nejednoduchého života spojeným s bolestí. Potom přichází očista. Babičky doprovodí holčičku k Amazonce, kde ji omyjí od krve a od černého oleje. Pak ji zavedou zpět do maloky, kde ji šaman provede očistný a ochranný rituál, aby zajistil, že se jí nezmocní zlí duchové. Oslavy doprovázené zpěvem a tancem pak trvají 3 dny a 3 noci). Dnes se tento rituál oslavuje o něco umírněněji, protože děti musí chodit do školy, tudíž holčičku mají v izolaci jen 3 měsíce a to o prázdninách. Ani drdůlky už se nevytrhují s kořeny, nýbrž stříhají nůžkami. Návrat do lodge na oběd. Odpoledne procházka přírodní rezervací Calanoa do rokle Matamata, na hranici s přírodním parkem Amacayacu, kde nás vyzvedne kanoe a vrátíme se po vodě do Calanoa (pokud to vodní stav dovolí). Budeme moci pozorovat krajinu vysoké a roklinové džungle, ptáky, opice a možná i některé savce, adaptace rostlin a hmyzu, dozvíme se o léčivých rostlinách, legendách a mýtech z domorodé vize lesa. V sezóně velké vody můžeme proplouvat lužním lesem, což je úžasný zážitek.
5. den: LETICIE – AMAZONIE: Dopolední procházka po ostrově Mocagua, považovaném za součást národního parku Amacayacu, s unikátními druhy flóry a fauny, kde uvidíme jezera s nádhernou Victoria Amazonica, největším lotosem na světě. V období velké vody poplujeme na kánoi, v období sucha pak pěšky. Odpolední výlet ve člunu na peruánské pobřeží za růžovými a šedými delfíny a za západem amazonského slunce, pokaždé jiný a se všemi barvami vesmíru. ALTERNATIVA: VISTA ALEGRE (PERÚ) - RYBOLOVÍ PIRANÍ Dopolední plavba ve člunu do Vista Alegre na peruánském pobřeží a procházka lesem, nebo pokud je období velkých vod, plavba na kánoi lužním lesem, kde můžeme pozorovat ptáky, lenochody a obrovskou a rozmanitou faunu a floru nížinné džungle. Odpoledne buď: návštěva zahrady (čagra) Milciades, tradičního doktora Cocama., který nás provede tradičním způsobem pěstování a využití léčivých rostlin, anebo: rybaření a chytání piraní. Pokud se úlovek zdaří, naše kuchařky nám z něj připraví večeři.
6. den: LETICIE – SANTA MARTA: Pokud si chcete přivstanout, můžeme jít s naším průvodcem na pozorování ptáků v 5:30 ráno. Návrat do Leticie dle času odletu do Bogoty, odkud přestup do SANTA MARTA. Transfer do hotelu Portobahía 3*.
7. den: PALOMINO: Po snídani transfer do PALOMINA, bohémské karibské vesničky, odkud podnikneme krátký trek k řece Palomino, odkud budeme sjíždět řeku v pneumatikách, obklopeni nádhernou přírodou. Tato aktivita není nijak náročná a je pro každého.
8. den: TYRONA PARK: Dnes navštívíme NP TAYRONA. Cesta busem do Neguanje, odkud vyplujeme ve člunu až na pláž ,,PLAYA CRISTAL” a jak už název sám napovídá, místo se pyšní křišťálovou vodou. Pláž Vás nadchne svou panenskou přírodou a průzračnou vodou vyzývající ke šnorchlování. Pod vodou natrefíte na spoustu druhů akvarijních rybiček a korálů.
9. den: SANTA MARTA – CARTAGENA: Po snídani transfer do CARTAGENA DE ÍNDIAS, ubytování v hotelu India Catalina 3* (2 noci, snídaně) a zbytek dne osobní volno.
10. den: CARTAGENA: Po snídani prohlídka CARTAGENA DE ÍNDIAS, města, jehož historické jádro bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, mající zhruba jeden milion obyvatel a nacházejícího se na dalekém severu země na pobřeží Karibského moře. Cartagena byla založena v roce 1533 Pedrem de Heredia na místě, kde kdysi stávala indiánská vesnice Calamari. Cartagena byla jedním z prvních měst Nového světa a díky své výhodné geografické poloze zaznamenala rychlý rozvoj a stala se nejdůležitějším španělským přístavem v Karibiku, po čemž toužili piráti, kteří město několikrát obléhali. Z mnoha obléhání stojí za zmínku, že Sir Francis Drake, který v roce 1586 vedl nejslavnější útok, zapálil město a držel ho jako rukojmí po více než sto dní. Po tomto strašlivém útoku Španělé, jakmile Cartagenu osvobodili, začali stavět velké opevnění „Las Murallas“ skládající se z více než 11 kilometrů kamenných hradeb. Město si uchovává řadu památek důležité koloniální minulosti, všechny ve výborném stavu, které zde můžeme obdivovat. Mj. navštívíme pevnost San Felipe a projedeme se po nábřeží Bocagrande.
11. den: CARTAGENA - PRAHA: Transfer na letiště v Cartageně a přelet do Amsterdamu a následně odlet do Prahy.
12. den: PŘÍLET DO PRAHY:

06.11. - 17.11.24 středa - neděle
snídaně letecky (Praha)
109 990 Kč
cena za 12 dní (10 nocí)

Cena zahrnuje

 • leteckou přepravu a letištní poplatky
 • 4x nocleh ve 3* hotelech se snídaní
 • 3x nocleh s plnou penzí v Amazonii
 • 3 x nocleh s polopenzí v Portobahia
 • veškeré transfery během okruhu
 • všechny prohlídky a vstupy dle programu
 • služby česky hovořícího průvodce (min. 10 osob)

Cena nezahrnuje

 • fakultativní výlety a vstupy
 • spropitné
 • cestovní pojištění
 • taxa 30.000,- COP v Leticii (8,- USD)
 • příplatek za soukromý transfer na místě cca 30,- USD