Borneo – Sarawak - Brunej – Sabah


 • ubytování: hotel **ubytování: hotel **
  strava: snídaněstrava: snídaně
  doprava: leteckydoprava: letecky
  • Poznávací zájezdy

Program zájezdu

1. den: ODLET Z PRAHY: Odlet do Kuchingu s mezipřistáními.
2. den: KUCHING: Přílet do Kuchingu. Ubytování, nocleh.
3. den: KUCHING: Po snídani prohlídka Kuchingu, města plného zeleně, založeného sirem Brookem, prvním bílým rádžou Sarawaku. Město je plné všudypřítomných čínských chrámů, barevných trhů na každém rohu a příjemnou promenádou podél řeky. Obchody nabízejí nejlepší výběr tradičních výrobků z celého Bornea. Návštěva nejznámějšího zdejšího muzea, odpoledne volný program. Nocleh.
4. den: NÁRODNÍ PARK BAKO: Snídaně. Odjezd do vesnice Bako, poté lodí do parku situovaného na poloostrově. Bako je jedno z nejlepších míst na pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí: spousty druhů opic, ještěrek a divočáků žijí v tomto koutu deštného pralesa zahrnujícího pískovcové skály, močály, skalní útesy či mangrovníky. Procházka po krásných stezkách. Nabízí se zde i možnost koupání na odlehlé pláži teplého Jihočínského moře. Nocleh v Kuchingu.
5. den: NÁRODNÍ PARK MULU: Odjezd z hotelu a transfer na letiště k rannímu letu do Mulu. Po příletu ubytování. Odpoledne se vydáte do národního parku a užijete si malebnou 3 km dlouhou procházku deštným pralesem až ke vchodu do jeskyně Jelenů. Jelení jeskyně je největší jeskynní chodba na světě.Vchod do jeskyně je 150 m široký a 120 m vysoký. Nikde v této mohutné jeskyni není strop nižší než 90 m. Vedle jeskyně Deer Cave se nachází jeskyně Langs Cave. Stalaktity a stalagmity uvnitř této jeskyně představují ty nejlepší vápencové útvary v parku. Po prohlídce obou jeskyní pokračujete k netopýří pozorovatelně. Většinou večer při západu slunce je možné pozorovat velkolepý exodus asi 2 milionů netopýrů, kteří opouštějí jeskyni při hledání potravy. Poté návrat do hotelu.
6. den: NÁRODNÍ PARK MULU: Po snídani se vydáte na dlouhém člunu proti proudu řeky k Větrné jeskyni s působivou "Královskou komnatou". Po krátké procházce po prkenném chodníku vedle vápencové skály a následném výstupu po přibližně 250 betonových schodech se dostanete ke vchodu do Clearwater Cave. Zde se nacházejí stalaktity a stalagmity s jemnými krajkovými vzory. Krátká procházka vás pak zavede k jeskyni Clearwater. Stejně jako většina jeskyní v Mulu poskytuje Clearwater Cave prostředí unikátním druhům rostlin. Než se vydáte zpátky do hotelu, vychutnejte si oběd formou pikniku. Zbytek odpoledne volný program. Nocleh.
7. den: MIRI - BRUNEJ: Snídaně. Transfer na letiště. Následuje odlet do Miri. Po příletu transfer po zemi přes hraniční přejezd Sungai 7 do Bruneje. Ubytování, nocleh.
8. den: BRUNEJ : Snídaně. Celodenní prohlídka Bandar Seri Begawanu (hlavní město) zahrnuje velkoryse postavenou mešitu sultána Hassana al-Bolkiah, zastávku u sultánského paláce, místní muzeum a návštěvu tradiční části města Kampong Ayer s domy nad vodou, jež existuje již od středověku a bývávala jedním z obchodních center jihovýchodní Asie, lodní výlet s návštěvou místních obyvatel. Nocleh.
9. den: KOTA KINABALU: Snídaně. Transfer na letiště. Přelet do Kota Kinabalu, hlavního města malajského státu Sabah, transfer do hotelu. Odpole dne prohlídka města nově přestavěného po 2. světové válce s návštěvou nočního trhu a večeří spojenou s typickým tanečním vystoupením. Nocleh v Kota Kinabalu.
10. den: NABALU - NP KINABALU: Časně ráno po snídani odjezd k horkým sirným pramenům Poring. Po cestě zastávka ve vesnici Nabalu s možností nákupu tradičních výrobků. Následuje unikátní pozorování pralesa na tzv. závěsném chodníku v korunách stromů a možnost koupání v pramenech obklopených krásnou scenérií. Po obědě procházka Národním parkem Kinabalu, který je na seznamu UNESCO. Park byl založen v roce 1964 a jedná se o naprostý botanický ráj s velmi různorodou flórou i faunou, kterou nenaleznete na jiných místech. Nocleh v Kota Kinabalu.
11. den: SANDAKAN – SEPILOK – KINABATANGAN RIVER: Po snídani odlet do Sandakanu, přesun do orangutaního útulku v Sepiloku, odkud bývají orangutani převedeni zpět do volné přírody. Možnost jejich pozorování při krmení v pralese. Následuje přejezd do přístaviště a projížďka lodí po deltě řeky Kinabatangan podél mangrovníkového lesa, kde žijí opice nosaté, různí plazi a ptáci. Po obědě se pokračuje lodí po deltě a poté po řece Menanggul v objevování další fauny a flóry. Ubytování v národním parku, večeře, nocleh.
12. den: KINABATANGAN RIVER: Časný výlet lodí k jezeru Ox Bow. Pozorování divoké přírody. Snídaně. Volný program v národním parku. V pozdním odpolední lodní výlet po řece Menanggul. Pozorování přírody. Návrat do lodge. Nocleh.
13. den: SANDAKAN – KOTA KINABALU: Po snídani návrat lodí do Sandakanu na prohlídku města s návštěvou hlavního tržiště. Po obědě transfer na letiště a odlet zpět do Kota Kinabalu. Ubytování v plážovém hotelu. Volno, nocleh.
14. den: KOTA KINABALU – VOLNÝ PROGRAM: Snídaně. Volný program.
15. den: ODLET DO PRAHY: Snídaně. Volné dopoledne s možností koupání. Odpoledne transfer na letiště. Následuje odlet do Prahy.
16. den: PŘÍLET DO PRAHY: Přílet do Prahy.

17.10. - 01.11.24 čtvrtek - pátek
snídaně letecky (Praha)
114 990 Kč
cena za 16 dní (12 nocí)

Cena zahrnuje

 • leteckou přepravu Praha Kuching a Kota Kinabalu Praha
 • místní přelety
 • letištní taxy
 • 13x ubytování se snídaní v hotelech 4
 • 7x oběd, 3x večeři
 • program včetně veškerých vstupů a transferů
 • místní česky hovořící průvodce (min. 10 os.)

Cena nezahrnuje

 • fakultativní akce a spropitné
 • cestovní pojištění
 • malajsijskou turistickou taxu splatnou v hotelech 10 MYR/pokoj/noc