Saudská Arábie s odpočinkem v Dubaji - Saudská Arábie s odpočinkem v Dubaji


 • ubytování: hotelubytování: hotel
  strava: polopenzestrava: polopenze
  doprava: leteckydoprava: letecky
  • Poznávací zájezdy

Pro vstup na území Dubaje je nutné mít platný pas nejméně 6 měsíců po návratu.
Pro vstup na území Saudské Arábie je nutné vyřídit online vízum, cena cca 3500 Kč.

Program zájezdu

1. den: Přílet z Prahy do Dubaje: Přílet z Prahy do Dubaje v nočních hodinách. Vyžízení vstupních formalit, transfer na hotel Centara Mirage Beach ****.
2. - 3. den: Odpočinek u moře: Odpočinek na hotelu Centara Mirage Beach **** s polopenzí, možnosti dokoupit all inclusive.
4. den: Odlet z Dubaje do Rijádu: Check out v hotelu Centara Mirage Beach ve 12:00. Odjezd na letiště v Dubaji a odlet do Rijádu. Plánované časy letu: Dubaj Rijád 1745 1850 Přistání v Rijádu, vyřízení vstupních formalit, poté transfer na hotel, večeře a nocleh v Rijádu.
5. den: Rijád: Po snídani v hotelu zahájíme prohlídku mystického Rijádu návštěvou Národního muzea, které je hlavním strážcem saúdského národního dědictví a kultury. Muzeum je místem poznání a objevů, nabízí přehled dějin arabské civilizace od pravěku až po naši moderní éru. Projdeme kolem věže Kingdom tower, která je jedním z poznávacích znaků a klíčových památek města. Byla postavena v roce 1971 jako 99patrový mrakodrap v Rijádu. Po dokončení v roce 2002 předstihla 267 metrů vysokou věž Faisaliah Tower a stala se nejvyšší věží v Saúdské Arábii. Poté pokračujeme k nedalekému paláci Murabba, který je jednou z historických budov města. Palác byl pojmenován podle svého náměstí o rozměrech 400 krát 400 metrů. Navštívíte Dirah Souq a představíme vám saúdské tradiční oděvy a zajímavý způsob jejich výroby a vysvětlíme vám saúdské zvyky a tradice a příležitosti, při kterých se jednotlivé oděvy nosí. Oběd ve vlastní režii. Poté vás čeká 30 minut jízdy do Ad-Diriyah, která se nachází na západním břehu Wadi Hanifah, vyschlého koryta řeky, kde voda teče pouze po velkých deštích. Ad-Diriyah bývalo od 15. století do začátku 18. století hlavním městem Nadždu (centrální náhorní plošiny Arabského poloostrova). Je místem zrodu prvního saúdského království a jeho význam v dějinách Arabského poloostrova byl zdůrazněn, když bylo v roce 2010 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO jako nejskvělejší příklad architektury Nadždu. Historie Ad-Diriyah sahá tisíce let do minulosti, protože se nacházelo na starobylé obchodní a poutní cestě a fungovalo jako styčný bod pro ty, kteří cestovali do nebo z Asie, Afriky a Evropy. Návštěva tohoto místa nám umožní obdivovat jeho neuvěřitelnou architekturu před návratem do centra Rijádu. Během jízdy směrem k městu máme příležitost obdivovat rychlý rozvoj tohoto kosmopolitního hlavního města, které se má podle plánů saúdské vlády stát v příštích 10 letech největší metropolí na Blízkém východě. Večeře a přenocování v Rijádu.
6. den: Rijád – Hail: Po snídani odjedeme na nádraží v Rijádu a nastoupíme do rychlovlaku do Ha'ilu, kam dorazíme za necelých 5 hodin. Železniční spojení bylo vybudováno teprve nedávno. Město Ha'il leží na úpatí impozantního pohoří Šammar, jehož jméno nese i jeden z velkých severo -arabských kmenů. Ha'il je proslulý pohostinností svých obyvatel a tradičně je domovem saúdskoarabských básníků a spisovatelů. Zajímavostí města je, že tudy v 19. století projížděla většina prvních evropských objevitelů (Charles Doughty, Lady Bluntová, Charles Her, Julios Euting). Oběd podle vlastního výběru. Po příjezdu se přesuneme do našeho hotelu. Protože v Ha'ilu bude brzy odpoledne, navštívíme pevnost A'Arif a nedaleké muzeum památek. Poté se projdeme po tradičním trhu, kde najdeme místní pochoutky. Projdeme také kolem Regionálního muzea Ha'il, a pokud bude otevřené, zastavíme se tam, abychom obdivovali jeho sbírky. Večeře a nocleh v Ha'ilu.
7. den: Ha’il – Jubbah – AlUla: Po snídani se vydáme na cestu do Jubbah, která leží na starobylém jezeře. Na okraji jezera bylo nalezeno několik archeologických nalezišť lidského osídlení z období středního paleolitu. Jubbah je obklopena velkými pískovcovými formacemi, které jsou plné starobylých petroglyfů a nápisů. Jubbah těžila z minulých humidních fází, které proměnily vyprahlý Arabský poloostrov v savanu podobnou té, jaká se dnes nachází v Africe. Během posledního humidního období, které probíhalo od 10. století do 6. tisíciletí př. n. l., někteří lidé navždy zafixovali svou přítomnost v Jubbah díky rytinám turů, gepardů, lvů. Tyto kresby jsou dodnes patrné na několika pískovcových skalních formacích, jako je Džebel Ummm Sandman. Jubbah, další významná řezbářská lokalita provincie Ha‘il, byla v roce 2015 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO pro své četné petroglyfové desky a bohaté nápisy Oblast mezi městy Ha'il a AlUla nabízí jedny z nejlepších pouštních zážitků na světě Cestou budeme projíždět slavnou pouští Neruda Al Kabir, což doslova znamená velký rozsah písečných dun. Je dlouhá 290 kilometrů a široká 225 kilometrů, její rozloha činí 103 600 km2. Oběd na vlastní pěst Po obědě budeme pokračovat v cestě do slavné oblasti AlUla. V podvečer přijedeme a ubytujeme se v našem krásně umístěném pouštním hotelu, večeře a nocleh v AlUle.
8. den: AlUla: Po snídani začneme naši cestu návštěvou slavné Hegry (Madain Saleh), která je prvním místem v Saúdské Arábii zapsaným na seznam světového dědictví UNESCO. Madain Saleh, jehož původní název byl Al-Hijr nebo řecky Hegra, je nejjižnějším významným městem Nabatejského království, které vzkvétalo díky obchodu s kadidlem od 2. století př. n. l. do dobytí Římany v roce 106 n. l. Je to druhé nejbohatší nabatejské město, co se týče monumentálních hrobek, s 94 zdobenými pohřebními památkami včetně některých z nejživějších a nejzachovalejších architektonických děl nabatejských stavitelů. Provedeme vás touto fascinující lokalitou a odhalíme vám tajemství jejích hrobek, starověkých nápisů, kamenných staveb a hřiven dalších. Oběd podle vlastního výběru. Poté odjedeme na prohlídku Dedanu/ Ikmy. AlUla je starobylá oáza, která je osídlena již 7000 let, o čemž svědčí starověké rytiny v oáze a jejím okolí. Během 1. tisíciletí př. n. l. se město Dedan díky své strategické poloze na obchodní cestě s kadidlem rozvíjí a stává se jedním z nejstarších arabských království, které ovládalo většinu území dnešních provincií Tabuk a Medina. Navštívíme Džebel Ikmah s úžasnými skalními nápisy, díky nimž vypadá jako knihovna pod širým nebem. Naši vzrušující exkurzi zahájíme návštěvou dvou starověkých řezbářských nalezišť v AlUle, poté projdeme kolem starověkého města Dedan, které bylo důležitou oázou na obchodní cestě s kadidlem mezi jižní Arábií a středomořským světem. Před návratem do hotelu navštívíme Džebel Al Fil (Sloní skála), kde si odpočineme. Večeře a přenocování v AlUla.
9. den: AlUla - Medina: Po snídani odjedeme do svatého města Medina, kam dorazíme za 4 hodiny. Po příjezdu začneme prohlídku Medíny. Medina je považována za jedno ze tří nejsvatějších měst islámu a pro muslimy je výjimečná, protože právě zde našel prorok Mohamed útočiště po svém vyhnání z Mekky. Medina, původně známá jako Yathrib, byla kdysi oázovým městem, jehož historie sahá až do 6. století před naším letopočtem. Muslimové měli k tomuto městu vždy zvláštní vztah, protože zde Prorok žil, bojoval v rozhodujících bitvách, postavil svou slavnou mešitu a také zde byl nakonec uložen k poslednímu odpočinku. Projdeme se kolem Prorokovy mešity a dalších památek, které přitahují poutníky z celého světa. Během dne projdeme Al Madinah Al Masjid a Nabawi, Jannatul Bali, hrobu Hamzah, Dar Al Madinah Museum, Masjid Al Ghamamah, Abu Bakar Masjed'. Oběd dle vlastního výběru. Na konci dne příjezd do hotelu, večeře a přenocování v Medině.
10. den: Medina - Jeddah: Po snídani odjezd na vlakové nádraží v Medině na vlak do Džiddy. Do Jeddah dorazíte přibližně za 1 hodinu a 50 minut. Po příjezdu se vydáme na prohlídku města. Prohlídku zahájíme návštěvou muzea Abdul Raouf Khalil, které představuje místní arabské dědictví. Jedinečné místo. Poté se vydáme do staré Jeddah. Užijeme si nádhernou procházku po Al Baladu, staré části města. Tato procházka starým městem vás provede všemi méně známými místy, která musíte vidět: Staré tržiště, skryté galerie staré Jeddah, místní jídlo určené pouze pro místní obyvatele. Při prohlídce AL Baladu se návštěvníci podívají na Beit Nassif, jednu z významných renovovaných staveb ve starém městě, která pochází z poloviny 19. století. Pětipatrová budova poskytuje návštěvníkům vzácnou příležitost poznat spojení tradiční architektury s moderností. Oběd dle vlastního výběru. Poté projdeme kolem mešity Al Rrahmah, známé také jako Plovoucí mešita, tento architektonický zázrak s jednou kopulí, který se nachází doslova na moři, symbolizuje odvážný vpád Jeddah do moderní doby. Mešita stojí na záviděníhodném místě a z jejího nádvoří se naskýtá ničím nerušený výhled na Rudé moře. Naši prohlídku zakončíme na Jeddah Corniche, což je 30 km dlouhý pobřežní areál města Jeddah. Corniche se nachází podél Rudého moře a nabízí pobřežní silnici, rekreační oblasti, pavilony a fontánu krále Fahda (obvykle v provozu po 18. hodině), nejvyšší fontánu na světě. Poté se vydáme do hotelu, kde se ubytujeme. Večeře a přenocování v Jeddah.
11. - 12. den: Odlet z Jeddah do Prahy s přestupem v Dubaji: Odlet z Jeddah do Prahy. Plánované časy letů: Jeddah Dubaj 4:10 8:05 Dubaj Praha 9:05 12:55

04.12. - 15.12.24 středa - neděle
polopenze letecky (Praha)
Sleva 5% 127 290 Kč 120 990 Kč
cena za 12 dní (10 nocí)

Cena zahrnuje

 • leteckou dopravu, letištní a bezpečnostní taxy, palivový příplatek, zavazadla do výše 20 kg, transfer z letiště na místo ubytování a zpět, ubytování a uvedenou stravu, služby česky hovořícího průvodce a uvedený program s jednotlivé vstupy, pojištění CK proti úpadku
 • Ubytování v hotelích kategorie 4*, pouze v AlUla ubytování v kategorii 3

Cena nezahrnuje

 • Vízum do Saudské Arábie cca 3 500 Kč
 • Komplexní cestovní pojištění, fakultativní výlety
 • Zpropitné pro průvodce a řidiče autobusu