Ledoborcem na Severní pól


 • ubytování: hotel **ubytování: hotel **
  strava: vlastnístrava: vlastní
  doprava: leteckydoprava: letecky
  • Poznávací zájezdy

Program zájezdu

1. den: ODLET Z PRAHY DO PAŘÍŽE: Odlet do Paříže, po příletu transfer do hotelu, ubytování a volno. Nocleh v Paříži.
2. den: PAŘÍŽ: Celodenní individuální volno v Paříži k prohlídce pamětihodností, poznávání města, jízdě lodí na řece Seině a dalším aktivitám. Paříž nabízí mnoho jedinečných památek a tak se můžete vydat například do Louvre a poté, co pozdravíte Monu Lisu, si prohlédnout chrám Matky boží, neboli Notre Dame. V tomto gotickém chrámu byl korunován Napoleon Bonaparte a pohřben Charles de Gaulle. Dále se můžete vydat po bulváru Saint. Michelle, k Lucemburskému paláci a přilehlým zahradám, Panteonu, na náměstí Bastily a nedaleký hřbitov Pere Lachaise, jenž je místem posledního odpočinku mnoha francouzských i světových velikánů, nebo den zakončit na vyhlídkovém patře mrakodrapu Tour Montparnasse, odkud uvidíte celé město jako na dlani.
3. den: PAŘÍŽ: Celodenní individuální volno v Paříži. V tento den doporučujeme navštívit vůbec neznámější a turisticky nejnavštěvovanější pařížskou památku – Eiffelovu věž. Po povinných fotografiích u této ikonické stavby můžete ve stejném duchu pokračovat k Vítěznému oblouku a odtud po Champs-Elysées k jednom z muzeí či posedět v některém z četných bister. Odpoledne nabízí možnost ponořit se do duševního bohatství města a vlastně celé Francie v některém z muzeí, nebo se vydat ke katedrále Sacré-Coeur na Montmartre a večer do kabaretu Moulin Rouge, který proslavil po celém světě kankán. Den však můžete využít také k návštěvě zámku Versailles.
4. den: PAŘÍŽ – LONGYEARBYEN: Přelet do Longyearbyenu, správního centra Špicberků a výchozího bodu Vaší arktické expedice! Po příletu z Paříže do Longyearbyenu transfer na molo, kde Vás srdečně přivítá posádka luxusního ledoborce. Loď Le Commandant Charcot Vás ohromí nekompromisní kvalitou služeb, distingovaným personálem a především naprosto nečekaným vytříbeným designem a vybavením. Zkrátka tento ledoborec v ničem nezaostává za těmi nejluxusnějšími plavidly, která dnes brázdí světová moře. Po ubytování ve vkusně zařízených suitách můžete vyrazit na orientační prohlídku lodě a poté se již pomalu rozběhne program hlavní části cesty – dojde na představení nejdůležitějších členů posádky. Po uvítací večeři si můžete vyjít na venkovní palubu a vstřebat plnými doušky první dojmy. V tu chvíli již budete proplouvat Isfjordem a obdivovat strmé vrcholy pobřežních hor nebo vyhlížet, zda loď z rozmaru nedoprovázejí velryby.
5. den: PODÉL ŠPIČATÝCH HOR: Špicberky, největší ostrov stejnojmenného souostroví, jehož název znamená v němčině „špičaté hory“, jsou posledním kouskem pevniny na cestě k severnímu pólu. Pak již následuje Vysoká Akrtida a ledový příkrov. Ještě před tím však objevíme mimořádně působivé pobřeží tohoto souostroví, jež tvoří tisícileté ledovce, rozeklané vrcholky hor či hluboké fjordy, které jsou domovem hojné zvířeny, zejména mořské fauny a ptactva. Fotoaparáty mějte tedy v plné pohotovosti!
6. - 10. den: PLAVBA NA SEVER: Plavba v kurzu 0° a probíjení se zamrzlým Severním ledovým oceánem. Chvíle napětí z objevení nových horizontů nedá cestovateli spát, proto je zde přednáškový program a fotografické či jiné kurzy. Využijte těchto možností. Již brzy budete moci zúročit nabyté znalosti a dovednosti v praxi. Moment, kdy příď ledoborce poprvé prorazí neposkvrněnou vrstvu ledu, patří bez přehánění k nejzajímavějším zážitkům. Plavba ledovým polem je překvapivě pestrým divadlem. Zkušený kapitán naviguje napříč měnící se ledovou strukturou. Někdy se loď hrubou silou probíjí vpřed, jindy prořízne poddajně křupající led jako nůž marcipánovou polevu, aby na jiném místě využila k ničím nerušené plavbě polynjí – trhlin v souvislém ledu s volným mořem, které lemují nakupené ledové kry, tzv. torosy. Na ledových planinách se mohou vyskytnout tuleni a lední medvědi, a tak se nám uprostřed driftujícího ledu může naskytnout syrové divadlo, když se věčně hladovému pánu Arktidy podaří tuleně ulovit.
11. den: SEVERNÍ PÓL 90°00’00”: A je to tady! Magický vršek naší planety, sen mnoha dobrodruhů a odvážlivců, kteří ve velké míře za svoji touhu zaplatili životem. To bylo kdysi. Ještě před pouhými sto lety neprobádané a zcela nedostupné místo. Magické místo, jehož tajemná krása jakoby pocházela z jiných světů. Bod, kolem kterého se doslova otáčí celý svět. Bod, kde v tiché nehybnosti stojí i hvězdy a kde všechny cesty vedou na jih. Není mnoho vyvolených, kteří měli tu možnost stanout na severním zeměpisném pólu. A Vy se dnes zařadíte mezi hrstku těchto šťastlivců! Výstup z ledoborce na ledovou pláň, na bodě se souřadnicemi 90°0'0'' je vztyčen polární ukazatel a pak následuje fotografování a vychutnávání si onoho okamžiku. Na oslavu se připravuje pravé polárnické barbecue, a ač je to neobvyklé, tak pokyn před výstupem zní: plavky s sebou! Nejsevernější koupaliště světa se jen pro ten dnešní den zrovna otevírá, byť je určeno hlavně pro otužilce. Ale kdo by nezkusil pár temp v chladné průzračné vodě na vrcholu planety? A než ledoborec zamíří zpět na jih, je třeba se ještě dosyta nabažít tohoto místa uprostřed proměnlivé ledové pláně. Zítra a kdykoliv v budoucnu to už zde bude jiné, díky oceánskému driftu se ledy v tomto zeměpisném bodě neustále posouvají, Váš severní pól, ten Váš dnešní pól, který si odvážíte ve vzpomínkách, ale už zůstane napořád tím, čím byl dnes. Životním zážitkem.
12. - 14. den: PLAVBA GRÓNSKÝM MOŘEM: Cestou ze severní točny se za Vaším domovem ve Vysoké Arktidě – ledoborcem Le Commandant Charcot – zavírají ledy a kompas ji vede jihozápadním směrem do vln Grónského moře. Přeplavbu lze samozřejmě využít k relaxaci, tříbení nabytých dojmů a zážitků, ovšem na lodi čeká také bohatý přednáškový program. Buďte však připraveni kdykoli vyjít na palubu či balkón Vaší kajuty. Častým doprovodem totiž velmi pravděpodobně budou četné druhy velryb, tuleňů a další obyvatelé zdejších vod. A dokud popluje loď ledem či mezi krami, lze stále zahlédnout stále také ledního medvěda, kterak jako osamělý poutník či v doprovodu drahé polovičky a potomků neúnavně hlídkuje na ledové pláni a hledá tučný úlovek.
15. - 18. den: VÝCHODNÍ GRÓNSKO – SCORESBY SUND: Grónská zem Vás překvapí svou pestrostí. Dojem díla zběsilého cukráře zde budí krása obnažené horské kůry. Její jednotlivé vrstvy na některých místech připomínají vrstvy lákavého dortu. Sveřepými mlčenlivými strážci této nádhery jsou všudypřítomné icebergy. Jejich rozmanité tvary a sluneční paprsky vytvářejí nenapodobitelné odstíny modři a příležitosti pro jedinečné fotografie. Pobřežní tundra je v létě rájem pro pasoucí se pižmoně a polárního zajíce. Zajímavé motivy skýtají také prastará sídla lidu Thule a Inuitů. Lidské osídlení zde bylo a je velmi řídké, sahá nicméně velmi daleko do minulosti, přičemž se v mnohém způsob života za dlouhá staletí příliš nezměnil. Příležitost ověřit tuto skutečnost nabízí návštěva osady Ittoqqortoormiit – jediného trvale osídleného místa v této oblasti. Z „trojměstí“ Ittoqqortoormmiit – Itterajivit – Uunarteq vplujeme do vod největšího fjordu planety, Scoresby Sund. Jeho úchvatné scenérie jsou zároveň rozloučením s Arktidou, neboť pak opět nabíráme kurz jih. Nespěte však na vavřínech a vzhlížejte k nebesům. V nočních hodinách totiž přichází rej barev mnoha křiklavých odstínů: aurora borealis neboli polární záře.
19. den: DÁNSKÝ PRŮLIV: Sbohem Grónsko a vzhůru Dánským průlivem k Islandu. Cestou překročíte polární kruh a tento moment jistě zaznamenáte, nejen pro to, že slábne polární záře. Mnohem více však udiví, že právě v těchto místech se nachází největší vodopád na planetě Zemi. Vašim zrakům však zůstane skryt, i když je asi 160 km široký, protože hrana přepadu se nachází pod hladinou moře. Pád vody ke dnu je možný díky rozdílům v salinitě, a tedy hustotě vody a rozdílům v teplotě různých proudů; výškový rozdíl hrany přepadu a dna se odhaduje na 3.500 m.
20. den: REJKJAVÍK – PRAHA: Po snídani se v Reykjavíku rozloučíte s posádkou. Následuje transfer na letiště a odlet do Prahy, do Podolí, do lékárny…

23.09. - 12.10.24 pondělí - sobota
vlastní letecky (Praha)
1 164 000 Kč
cena za 20 dní (19 nocí)

Cena zahrnuje

 • leteckou přepravu Praha – Paříž – Rejkjavík – Praha
 • let Paříž - Longyearbyen
 • 3x noc v hotelu 5* v Paříži se snídaní
 • 16 x nocleh na lodi v kajutě Prestige s balkonem (či jiné vybrané kajutě)
 • All Iclusive služby 24 h denně
 • Room service 24 h denně
 • Wi-fi (není garantováno v Arktických vodách)
 • poštovní služby
 • všechny výlety na pevninu, výlety čluny zodiac
 • zkušeného arktického průvodce, který povede přednášky a výlety
 • zapůjčení vodotěsné expediční obuvi či sněžnic (dle aktivity)
 • nepromokavou expediční bundu
 • transfery

Cena nezahrnuje

 • pojištění léčebných výloh se speciální doložkou pro Arktidu
 • fakultativní aktivity a spropitné NA TENTO ZAJEZD SE NEVZTAHUJI ŽADNE SLEVY